Uued teosed Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonis

TERE TULEMAST
UUE KUNSTI MUUSEUMISSE!

O
leme avatud iga päev!
 
 
AVALEHELE MUUSEUMIST NÄITUSED ÜRITUSED KUNSTIKOGU RAAMATUKOGU FILMIFESTIVAL UUDISED
    Jooksvad näitused Tulevik Minevik      
   

TEEKOND TEADMATUSSE

9. september - 27. november 2017

Teoseid Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonist Mark Soosaare valikul

Inimese teekond sünnist lahkumiseni on alati loominguline.
Kõik, mida inimene mõtleb ja teeb, on alati vähemal või suuremal määral isikupärane.

Valisin viie kunstniku väljapanekuid siduma üheks mõttelõngas esemed ja kunstiteosed, mis tähistavad teekonda sünnist surmani. Näituse lõppakord kõlab meie suures saalis, kus vaataja näeb teoseid Uue Kunsti Muuseumi kogust, ostetud või annetatud meile muuseumi 25 eluaasta jooksul.
Esimese teose, kunagise parteimaja kõnepuldi, maalis meile Jüri Arrak 1993. aasta sügisel. Esimese välismaise autorina annetas muuseumile oma hiiglaslike puulõigete sarja Martin Garcia Rivera Puertoriikost.
Hoolimata teadmatusest, missugune saatus Uue Kunsti Muuseumit saadab, kinkis sellel näitusel esinev rootsi kunstnik Philiph Luik oma päikeselise maali Toscanast.

1. oktoobril 1992 andis Pärnu linn Esplanaadi 10 hoone kunstikeskuse rajamiseks meie käsutusse. 2006. aastal algas muuseumi kolgata teekond, sest meie muuseumi kodu müüdi erakätesse. Tänane omanik on nõus, et võime siin olla kuni 1. oktoobrini 2017. Loodame sinisilmselt, et riik ja linn tulevad seekordki meile appi...

Pilk Uue Kunsti Muuseumi teekonnale läbi eksistentsiaalsete raskuste aitab ehk vaatajal mõista, kui tähtis on, et 1. oktoobtil 2017 ei peaks aset leidma mitte meie muuseumi peied, vaid tõeliselt rõõmus taassünnipäev.

Olge ikka meiega, head kunstisõbrad!

Teie
Mark Soosaar
Näituse kuraator


RAPORT

19. oktoober - 27. november 2017

Juss Piho

Juss Piho (1963) näitus ''Raport'' Uue Kunsti Muuseumis, kus saab näha kunstniku uut loomingut. Piho uutes teostes võib märgata liikumist mahulisuse ja suurema maalilise vabaduse suunas.

Selginenud õhus loob kunstnik võimaluse mõtliku sügavuse tekkeks. Piho püüdleb lihtsuse poole. Ära on kadunud läbitöödeldud pinnad, taustad. Figuurid on muutunud selgepiirilisteks, jõulisteks, taust on monotoonsem.


Võte, millega Piho endiselt vaataja pildi ette naelutab, seisneb peatatud hetke kujutamises. Tegelased peavad omavahel tumma vestlust, kus narratiivi otsiva vaataja abiliseks saavad pealkirjad, sümbolid ja kehakeel, väikesed vigurid, kompositsiooni pingestavad värvinüansid.

Kõik need detailid koos jutustavad küll visuaalseid lugusid, kuid kes ütles, et need lood peavad igaühe jaoks samad olema? Näituse teemapüstitus lähtubki sellest tekkivast üksildusest. Kõik me oleme oma maailmas ja loomingus teatud mõttes üksinda, mis võib ju tegelikult olla hoopis meeldiv tunne. Selline üksildus võimaldab oma maailmas viibimist ja ise kehtestatud mängureeglite järgi mängimist, mida paljud endale tavaelus tihtipeale lubada ei saa.

Näitust toetavad: Pärnu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital


SISELOODUS

19. oktoober - 6. november 2017

Kärt Hammer, Kaia Otstak ja Karin Strohm

„SISELOODUS” on Kärt Hammeri, Kaia Otstaki ja Karin Strohmi ühine maali- ja installatsiooninäitus loodusest meie sees ja ümber. Kolm kunstnikku käsitlevad oma sisemist loomisseisundit igaüks vaid endale loomulikul, loomupärasel viisil. Sest kõik mis väljendub, tuleb seest välja – saab alguse ühest ja samast – siseloodusest.

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, AS Mobec, Hortes, FCC.