Uued teosed Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonis

TERE TULEMAST
UUE KUNSTI MUUSEUMISSE!

O
leme avatud iga päev!
 
 
AVALEHELE MUUSEUMIST NÄITUSED ÜRITUSED KUNSTIKOGU RAAMATUKOGU FILMIFESTIVAL UUDISED
    Jooksvad näitused Tulevik Minevik      
   


Fred Jüssi


Sven Zacek


Karel Kravik


Kaupo Kikkas

EESTI KAASAEGNE FOTOKUNST

Fred Jüssi, Sven Zacek, Karel Kravik, Kaupo Kikkas

23. oktoober - 6. detsember 2015

Eesti fotograafia ja fotograafide areng on teinud ja tegemas hoogsaid hüppeid maailmatasemele. Järjest enam saavad meie fotograafid suurt tähelepanu nii Eestis kui maailmas, pälvides mainekaid auhindu kui ka saades näitusekutseid suurtele ülemaailmsetele ekspositsioonidele.

Avatav fotonäitus toob Pärnusse nelja tunnustatud eesti fotograafi loomingu. Iga fotograafi väljapanek on kui muinasjutuline teekond, mis kostitab külastajat omalaadse vaikeluga. Näituse idee on pakkuda vaatajale positiivseid emotsioone ning rännakut vaikuse- ja rahumaailma, näidates nii looduspilte, portreid kui urbanistlikku fotograafiat. Näitusel osalevad Fred Jüssi, Sven Zacek, Karel Kravik ja Kaupo Kikkas.

Fotograaf ja mõtleja Fred Jüssi pildistatud liblikatiivad ning kivisamblikud näitavad autori kõrget tehnilist fotografeerimisoskust kui ka võimet seda maaliliselt ja loominguliselt edasi anda. Jüssi on aastate jooksul kulgenud rattaga paljudel Eestimaa teedel ning leidnud teepervelt hukkunud liblikaid ja liblikatiibu. Terved tiivad on ta kaasa võtnud ning tiivulised on uue elu leidnud läbi maaliliste fotode – vaatad, ja jääd mõtlema elu hapruse üle.
Fred Jüssi on öelnud: „Aga inimene ei malda imesid imetleda, ei lepi sellega, mis talle antakse. Tema tahab imele lähemale, kohe päris ligidale, tahab, et hetk püsiks ja jääkski püsima, nii et võiks seda käega katsuda ja koguni omaks pidada. Endale võtta. Päriseks. Ja ime kaob õhkkergel lennul neljakümneks aastaks metsahämarusse.“

Loodusfotograaf Sven Zacek arvab, et looduses midagi jälgides või kedagi passides võib palju õppida ning foto tekkimise seisukohalt on fotograafia mitmetahuline valdkond. Ühelt poolt on tarvis kunstilist nägemust, milline foto võiks olla ja teiselt poolt on tarvis fototehnilisi oskusi, et lõpptulemus vastaks nägemusele. Just fototehnika valdamist peab Zacek enda puhul üheks edukuse eeltingimuseks. Peamiselt pildistab Zacek Eesti loodust, eriti tuntud on tema pildid kakkudest, mis avaldati hiljuti ka National Geographicu veergudel.
Oma näituse kohta kirjutab Sven Zacek järgmist: “Fotosid valides joonistusid minu jaoks välja kolm selget liini ehk paralleelstsenaariumit. Esimene teema on imetajad, kellele ma võlgnen tänu minu fotograafia juurde meelitamisel. Teine, nö peateema, on händkakud, kes on mind kõige enam paelunud ja keda jälgides ning jäädvustades ma olen looduses kõige rohkem aega veetnud. Kolmas teema on aerofotod, mis on viimasel ajal välja kujunenud selline uuem teema, kuna nüüd on võimalik õhufotosid teha droonide abiga. Seega, algus, igavik ja uudsus on minu fotode märksõnad sellel näitusel.”

Kolmas näitusel osaleja Karel Kravik on noor fotokunstnik, kes pälvis 2014. aastal Artproof noore fotograafi preemia ja ka 2015. aastal esimese Kalju Suure nimelise foto aastapreemia. Enda kohta kirjutab ta järgmist: “Ma kasvasin üles Sillamäel, nõukogudeaegses kinnises tööstuslinnas. Mul on väga vähe pilte oma lapsepõlvest, need vähesedki poseeritud ning tehtud pereüritustel, mida ma ei mäleta ega pea eriti tähtsaks. See ajendas mind looma oma isiklikku versiooni ajast, mis on määranud palju minu hilisemast elust. Hetkedest, mis tõid külmavärinad peale või liblikad kõhtu, lapseea unistustest, katsetamistest, kirgedest ja piiride kompimistest. Sedakorda omaenese lastega ja omaenese mälestuspiltide põhjal.“

Tunnustatud muusikute portreteerija ja portreefotograaf Kaupo Kikkas esineb sedapuhku loodusfotodega. Ta toob Pärnusse vaatamiseks fotoseeria, mis on autori isiklik ja intiimne katse kujutada puid viisil, mis oleks enamat kui kena looduspilt. Vaataja ette jõuab seeria mustvalgeid fotosid, mis eksponeeritud sajandeid vanal puitpinnal, tehtud kaheksa aasta jooksul ning inspireeritud Herman Hesse ja Valdur Mikita tekstidest.
“Olen aastaid otsinud viisi, kuidas kujutada puud nii, et see annaks edasi seda kirjeldamatut „miskit“, mida puud endas kannavad,” kirjeldab Kaupo Kikkas näituse sündi. “Ma ei ole puukallistaja, esoteerikahuviline ega ka eriti usklik, ometi valdab mind just metsas seistes see defineerimatu tunne, mille kujutamise usaldan sõnade asemel pigem kaamerale.”

7. novembril toimub Sven Zaceki fotokoolitus,
info ja registreerimine muuseumi e-posti aadressil
muuseum(A)chaplin.ee või telefonil 4430772

27. novembril kell 17.00 toimub "Treescape" vestlusõhtu Kaupo Kikkasega. Sissepääs muuseumipiletiga.

5. - 6. detsembril toimub kahepäevane Sven Zaceki fotokoolitus koos Mark Soosaare autoriõhtuga,
info ja registreerimine muuseumi e-posti aadressil muuseum(A)chaplin.ee

Täname: Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Digifoto, Eestifoto, Kalli Sein, Kersti Tormis.


27. novembril kell 17.00
"Treescape" vestlusõhtu Kaupo Kikkasega


Kaupo Kikkas räägib fotoseeria "Treescape" saamisloost ja oma mõtetest nii näitusest kui fotograafiast üldiselt.
Samuti tutvustab ta oma uusi projekte näidates värskeid slaide.

Kaupo Kikkas kirjutab "Treescape" fotoseeria kohta järgmist:
"Olen aastaid otsinud viisi, kuidas kujutada puud. Puud, mille defineerimiseks piirdume pelgalt bioloogilise klassifikatsiooniga. Puud, mis on kõige iseenesestmõistetavam osa meid ümbritsevast ruumist. Ning ometigi on mul tunne, et puu on midagi hoopis enamat. Proovides seda tunnet kirjeldada, avastasin, et selle jaoks ei ole sõnu olemas.
Lihtsalt ei ole ja kõik. Seetõttu olen proovinud juba aastaid seda kaamera abil kujutada. Andes mõtetele vaba voli, lootes, et silmad ja käed suudavad kaamera abil rohkem kui meile õpetatud täpselt reglementeeritud leksika.
Ma ei ole puukallistaja, esoteerikahuviline ega ka eriti usklik, ometi metsas seistes on see defineerimatu tunne taas kohal ja mu soov seda kirjeldada endine. Mind aitasid palju Herman Hesse ja Valdur Mikita tekstid, õigemini isegi mitte tekstid ise, vaid autorite sarnane soov kirjeldada tunnet, mida kirjeldada ei ole võimalik.
Vanadel tuules halliks tõmbunud laudadel on mu silm peatunud nii kaua kui seda mäletan, olen vanu rehetaresid ja võrgukuure alati suure armastusega vaadanud. Kuigi see puu, kellest on saanud vahepeal hoone, on bioloogilises mõttes sada aastat surnud, näen ma pragunenud mustrilist lauda vaadates lugu, mis on kestnud pikalt üle inimpõlve.
Kasutan sellist puitu ka oma töödes - esimese saja aastaga sai puu täiskasvanuks, teise sada veetis tare seinas ja nüüd, kui hoone on lagunenud ja selles paigas algamas looduse uus eluring, olen korjanud ma vana puidu üles ja andnud sellele osa oma loos.
Et rõhutada olulist ja taandada pildilt võimalikult palju looduskeskkonda, olen valinud klassikalise mustvalge meediumi. Piltidel on palju faktuuri ja mustridünaamikat ning mitmeid topeltekspositsioone."

Vestlusõhtule sissepääs muuseumipiletiga.

5. - 6. detsembril algusega kell 10.00
Sven Zaceki kahepäevane fotokoolitus ja
Mark Soosaare autoriõhtu
Manija saarel

Sven Zacek peab fototehnika valdamist enda puhul üheks edu eeltingimuseks. Samuti on ta nõus meelsasti ka algajatele õpetama tehnika kasutamist. „Püüan mitte unustada, kuidas ma ise alustasin, püüan algajatest aru saada. Kõik võivad õppida ja mina õpetan hea meelega. Kõige paremad koolitusele tulijad on need, kes said alles eile kaamera. Need, kes mitte midagi ei tea," kinnitab ta. „Enamasti toimub koolitus ikka looduses, näitan peegelkaamera erinevusi näiteks lumel. Automaatrežiimiga võib sära kaduma minna. Lumi ei väsi üllatamast! Ja kõik saavad pildistamise selgeks. Meeles peab muidugi pidama, et igaüks, kellel on kaamera, pole fotograaf."
Ta kinnitab, et tehnika peaks andma pool ja looming teise poole tulemusest fotograafias. „Kunstipärasust ei saa igaüks õppida, tehnikat küll," väidab ta. Samas kehtib ka vastupidi reegel, et kui tehnikat ei valda, siis ei saa ka kunsti teha.
Tema sõnul aitab pädevus tehnikas prognoosida tulemust - et poleks tühja sahmimist.
Kahepäevase loodusfoto koolitusest on oodatud osa võtma algajad fotohuvilised, kellel on peegelkaamera.

5. detsembri õhtul
, peale retke Manija saarel, toimub Sven Zaceki ja Mark Soosaare autoriõhtu. Staažikas filmimees Mark Soosaar on Manija saare elanik. Juba aastaid on ta huviga jälginud saarel pesitsevate ja saart külastavate lindude elu. Autoriõhtul näitab Soosaar oma värskeid filmikaadreid kodusaarel kohatud lindudest. Filmimehe ettekandele ja videoesitlustele järgneb loodusfotograaf Sven Zaceki slaidikava koos autori kommentaaride ja saamislugudega.

Koolitus algajatele fotohuvilistele. Vajalik peegelkaamera olemasolu.

Koolituse osavõtumaks 125 eurot. Sisaldab majutust Manija saarel, lõuna ja õhtusööki 5-ndal detsembril ja hommikusööki 6-ndal detsembril. Laevapileteid: Munalaid-Manilaid ja Manilaid-Munalaid.
Registreerimine koolitusele: muuseum(A)chaplin.ee kuni 2. detsembrini 2015.
Koolituse lähem info: 5150266