Uued teosed Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonis

TERE TULEMAST
UUE KUNSTI MUUSEUMISSE!

O
leme avatud iga päev!
 
 
AVALEHELE MUUSEUMIST NÄITUSED ÜRITUSED KUNSTIKOGU RAAMATUKOGU FILMIFESTIVAL UUDISED
    Jooksvad näitused Tulevik Minevik      
   
DZHUNGEL

22. veebruar - 30. märts 2018

Marita Lumi ehtenäitus

“Dzhungel” analüüsib inimeste ja looduse vahelist suhet, praegusele ajale iseloomulikke ühiskondlikke tõekspidamisi. Marita Lumi usub, et elu on lugude rääkimiseks. Seda illustreerib hästi heade sõpradega koos veedetud aeg, mil võidu räägitakse mahlakaid kogemusi, mis ka teiste liikidega seotud. Loomariigis juhtunud sündmustega saab hõlpsasti tuua paralleele inimeste maailmaga.

Üheti võib öelda, et võrreldes läänestunud kultuuriga on eestlaseks olemise osa otsene kontakt loodusega. Biosemiootik Kalevi Kull on öelnud, et eestlaseks olemise kultuuriruumi osa on ka lehtede sahin ja konnade krooksumine. Eestlane põgeneb vähemalt korra aastas metsikusse, sõbra juurde sauna või maale vanaema juurde.

Näitus “Dzhungel” ei otsi tõde, kuid võiks peegeldada meie ühiskonda kui metsa ennast, mis peidab endas imelist sündmuste ja aateliste rohket maailma. Igale näitusetööle on pühendatud tõestisündinud kummalised lood loomadest, tähelepanekuid loodusest, mis kirjeldavad loomade iseloomu ja harjumusi. Näitusega “Džungel” tuuakse loomad metsast välja ja vääristatakse neid neile liiga tegemata. Ehk õppides loomariiki paremini vaatlema, on võimalik maailma, kus on vähem õigeid vastuseid, rohkem kompromisse ja olevikus elamist, paremini tajuda.

Marita Lumi lõpetas 2015 aastal Eesti Kunstiakadeemia ehtekunsti eriala magistrantuuri (juhendaja professor Kadri Mälk). Ta on end täiendanud Prantsusmaal Strasbourgis, TTÜ Geoloogia Instituudis, resideerunud Portos Portugalis. Osalenud rohketel näitustel, olnud 2016 ja 2017 Eesti Noor Ehe nominant, 2017 Eesti Kulla- ja Kella Liidu konkursi Eesti Aasta Ehe nominent. Lumi viimaste aastate loomingust leiab ka muusikat, installatsiooni kui ka kureerimistööd.

Loodud galvanoplastilised loomad ja narratiivsed stseenid kasvavad elektrolüüsi lahuses. Metallikihi kasvamine elekrolüüsis sobiva paksuseni toimub 3 nädalat.
Tööprotsessi järgmine etapp on vaha välja sulatamine, pinna viimistlemine, seejärel näituse teostele kivide paigaldamine. Kokku istutatakse aasta jooksul näituse töödesse 30 000 ehtekivi. Viimase tööetapina on tööde hõbetamine ja kuldamine.

Fotograaf: Temuri Hvingija
Kunstnik tänab: Eesti Kultuurkapitali, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumit, Olavi Sanderit, Astra Tikast, Kadri Mälku, Jaanika Pajustet, Pärnu Uue Kunsti Muuseumi, Tallinna Lennujaama, Kondase Keskust, pArt Galeriid, Rae Galeriid, Hop Galeriid.

Näitus jääb avatuks 30. märtsini 2018.

Näitus rändab:
2018 märts aprill Tallinna Lennujaama(avamine 02.04.2018)
2018 juuni juuli Viljandi Veetorni(avamine 01.06.2018)
2018 august september Põltsamaa pArt galeriiss(avamine 02.08.2018) 2018 oktoober november Kuressaare Rae galeriisse(avamine 10.10.2018) 2018 november Tallinna HOP galeriisse (avamine 10.11.2018)
2018 detsember A-Galerii (avamine 07.12.2018)