Kolmekümnes aktinäitus elustab Vana-Kreeka peajumala Zeusi vägivaldse armuloo Foiniikia kuningatütre Europega. Kunstnikud Kreekast, Ukrainast, Ungarist, Hollandist, Poolast, Leedust, USA-st, Puertoriikost, Eestist peegeldavad seda romantilist müüti Europest aga tänapäevas, kus Euroopa ellujäämine sõltub kõigist meist.
Muistsed kreeklased uskusid, et nende peajumal Zeus oli kiindunud Foiniikia printsessi Europe’sse. Zeus saatis kuningatütrele unenäo, kus kaks naist tema pärast riidlesid. Ühe nimi oli Ida, teisel Lääs. Jumal andis Europele teada, et kui võidab Ida, siis saab kuningatütar jääda kodumaale. Kui aga peaks võitma Lääs, siis peab ta lahkuma Läände.
Peagi sai Zeus teada, et Europe ei taha kodumaalt ära minna. Seepeale otsustas Zeus Europe röövida. Jumal muutis ennast valgeks härjaks ning läks Europele järele.
Valge härg oli nii kena, et printsess kargas kergemeelselt looma selga. Aga see polnud lõbusõit, härg tormas kohe lainetesse. Poseidon tuli Zeusile appi ning surus mere peegliks. Vägivallatsev Jumal jõudis peagi Kreetale, asus Europega sinna elama ning lapsi tegema. Ja kõiki maid, mis jäid Kreetast läände, hakati Euroopaks kutsuma…
Europe röövimist kui kaunist seiklust on oma loomingus peegeldanud Tizian, Jacob Jordaens, Gillis Coignet, Rembrandt van den Rien, Paul Rubens, Jean Francois de Troy, Felix Vallotton, eesti klassikutest Ado Vabbe ning Jüri Arrak.
Kaasaegse nägemuse aga loovad järgmised kunstnikud:
Capten,Alexia Marouli, Michalis Manousakis (Kreeka)
Rafal Olbinski (Poola)
Kalev Mark Kostabi (USA)
Marina Škarupa, Anatoli Varvarov, Oleg Kharch (Ukraina)
Olga Tobreluts (Ungari)
Meda Norbutaite, Algis Skačkauskas, Mykolas ja Šarūnas Sauka (Leedu)
Peter Diem (Holland)
Martin Garcia Rivera (Puertoriiko)
Erika Tammpere, Mare Mikoff, Enn Tegova, Erki Kannus, Lilian Mosolainen, Merike Tamm, Vilen Künnapu, Sander Raudsepp, Anna-Liisa Kilk, Anu Kaur, Kaia Rähn, Erik Teemägi, Jaak Kadarik, Lemme Haldre, Ly Kaalma, Maret Suurmets-Kuura, Marita Liivak, Peep Pedmanson, Santa Zukker, Sergei Fridman, Takinada, Tarvi Laamann, Tiia Külv, Tuuli Vahesaar, Bach Babach.
MEES JA NAINE: EUROOPA RÖÖVIMINE
avaneb Pärnu Uue Kunsti Muuseumis
pühapäeval, 4. juunil kell 12.00
ja jääb lahti iga päev 11- 18.00
kuni 10.septembrini 2023.
Tulge julgelt ning mõtleme koos Euroopa saatuse ja tuleviku peale!
Mark Soosaar
Pärnu Uue Kunsti Muuseumi kuraator
Toetajad: Pärnu linn, Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Poola Vabariigi Suursaatkond, Kreeka Suursaatkond, Jaanihanso.
Näitus toimub koostöös Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumiga, Alma Galeriiga (Ateena).
.
Uue Kunsti Muuseum
Rüütli 40a, Pärnu
avatud iga päev 11-18.00
Kalev Mark Kostabi “EUROPE RÖÖVIMINE”, 2023, 130X200
Meediakajastused:
Postimees, 04.07.2023
Pärnu Postimees, 08.06.2023
Eesti Päevaleht, 05.06.2023
https://epl.delfi.ee/artikkel/120198144/fotod-parnus-avati-rahvusvaheline-aktinaitus-mees-ja-naine
ERR Kultuuriportaal, 05.06.2023
https://kultuur.err.ee/1608998317/galerii-parnus-avati-aktinaitus-mees-ja-naine-euroopa-roovimine
ERR AK uudised, 04.06.2023
https://www.err.ee/1608998023/parnus-avati-30-korda-aktinaitus-mees-ja-naine
Pärnu Postimees, 04.06.2023
Sirp, 07.07.2023