kaltene_MG_2326

EHITADES VEE JA VALGUSEGA

Näitus Poola ja Läti ehituskunsti imedest

15. november 2018 – 13. jaanuar 2019

Näituse avamine 15. novembril kell 18.00

Hingedekuus 2018 jõuavad nii Poola kui Läti oma iseseisvate vabariikide 100. sünnipäevani.
Uue Kunsti Muuseum koostab nende kahe riigi ehituskunsti kõige värskematest tippudest näituse, mis võtab fookusesse Läänemere kallastel kerkinud villad ja sakraalehitused.
Kaasaegsed sakraalhooned pole mitte üksnes kirikud, hinge saab puhastada ka raamatukogu ja kunstimuuseumi vaikuses või kontserdisaali helidetulvas.

Nii oleme valinud Läti templeid esindama Gunnars Birkertsi Rahvusraamatukogu Riias ning Poolast Szczecini Filharmoonia Kontserdihalli (arhitektid Fabrizio Barozzi, Alberto Veiga) ja selle vahetus naabruses paikneva arhitekt Robert Konieczny Dialoogikeskuse (Rahvaste Muuseumi). Konieczny on ka silmapaistev autor ülimoodsate ja väga originaalsete ühepere-villade vallas. Tema Teeäärne Muidumaja (By the Way House) ja Konieczny Noa Laev on leidnud laia rahvusvahelist kõlapinda paljudes ehituskunsti-alastes väljaannetes ning pakuvad kindlasti inspiratsiooni ka meie oma-kodu-ihalejatele ning nende projekteerijatele – eesti arhitektidele. Läti mereäärsetest villadest oleme valinud näitusele läti ehituskunsti juba taevase klassiku Modris Gelzise ja elavate klassikute Zaiga Gaile ning Brigita Bula rannikuvillad. Samuti esindab Lätit arhitekt Austris Mailitis oma budistliku teatriga, mis kerkis mõned aastad tagasi Rahva-Hiinas.

Pea kõigist projektidest ja ehitustest pakume vaadata videosalvestusi. Igast teosest on näitusel ka paar-kolm fotot. Arhitektid Robert Konieczny, Bula ja Gaile tutvustavad oma projekte videosalvestuste kaudu ning tulevad ka ise kohale loomepäevadele. Szczecini Filharmoonia projekti, mis sai 2014. aastal Euroopa kõrgeima arhitektuuriauhinna – Mies van der Rohe preemia, tuleb tutvustama Szczecinis resideeruv filmilooja Radek Kurzaj. Tema jäädvustas fantastilise kontserdimaja ehitamise protsessi filmilindile ning ta esitleb meile mastaapset ülevaadet Poola kaasaegsest arhitektuurist. Radek Kurzaj kutsub meie muuseumisse ka noori arhitektuurihuvilisi, et tutvustada Euroopas ja Ammerikas puude otse ehitatud maju. Ta on üks üleilmse antoloogia MAJA PUU OTSAS autoritest.

Näituse eesmärk on kahest saja-aastaset riigist valitud kõige silmapaistvamate näidete varal aidata tõsta ka meie tänase ehituskunsti taset ning pakkuda uusi visioone Pärnulegi.

Tags: No tags

Comments are closed.