kgammp_MODEL03-crop

LÄÄNEMERE KUNSTISADAM – rahvusvaheline rahuprojekt

Läänemere idakaldal elavatel rahvastel täitus hiljuti 100 aastat demokraatlikku iseseisvust. Nüüd on aeg selg sirgu ajada ja maailmale näidata, et suudame koos ühiseid rahuprojekte ellu viia. Loodame Poola, Soome, Läti, Leedu ja Eesti Vabariikide eestvedamisel valmis ehitada Läänemere rahvaste kultuurituru, kus on edaspidi ruumi kõigile Läänemere-äärsetele riikidele. Et üheksa riigi (pluss autonoomse Ahvenamaa) ujuvpaviljonid hakkavad paiknema Pärnu südalinna sadamakai ääres, siis nimetagem moodsat kultuuriturgu julgelt Läänemere Kunstisadamaks!

Pärnu jõele rajatava rahvusvahelise messikeskuse arhitektuurivõistlusele saabus 78 ideekavandit 21 riigist. Uue Kunsti Muuseumi, Eesti Arhitektide Liidu ja Pärnu Linnavalitsuse algatatud arhitektuurivõistluse suureks sihiks on ehitada linnasüdamesse kõigi üheksa Läänemere-riigi riigi ujuvpaviljonid, kus hakatakse eksponeerima meie rahvaste saavutusi teaduse, kunsti, arhitektuuri, filmi ja ka rahvakultuuri valdkondades. Läänemere Kunstisadam kavatseb lisaks näitustele algatada ka konverentse, ajurünnakuid, mõttetalguid Läänemere looduse ja laevanduse mineviku, oleviku, tuleviku üle.

On üllatav, et suures maailmas vähetuntud Pärnule olid valmis oma visioone pakkuma arhitektid nii kaugetest riikidest nagu Austraalia, Brasiilia, Jaapan, Korea, Iraan, USA. Ka Euroopa väga tugevad arhitektuurimaad Itaalia, Hispaania, Prantsusmaa, Poola ning Soome on võistlusel esindatud,” lausus Uue Kunsti Muuseumi kuraator Mark Soosaar võistlustöid 2013.aasta sügisel avades.

Rahvusvaheline žürii töötas koosseisus Edward Lucie-Smith (kunstiteadlane Londonist), Kim Utzon (arhitekt Kopenhaagenist), Ilmar Reepalu (urbanist ja linnapea Malmöst), Pekka Vapaavuori (arhitekt Turust), Indrek Näkk (Eesti Arhitektide Liit), Jaak Huimerind (Eesti Arhitektide Liit), Mark Soosaar (Uue Kunsti Muuseum), Karri Tiigisoon (Pärnu linnaarhitekt), Toomas Kivimägi (Pärnu linnapea). Ideevõistluse võitis noorte poola arhitektide Marta Sekulska-Wronska ja Malgorzata Dembowska kavand KGAMMP.

Palun lehitsege eestikeelset portfooliot ning tutvuge, üle milliste raskuste ja probleemide oleme alates 2013.aastal toimunud rahvusvahelisest visioonivõistlusest jõudmas ehituslepingu sõlmimiseni ja kui kõik läheb hästi, siis avame Läänemere Kunstisadama esimese väljapaneku 2021.aasta südasuvel.

Portfoolio ENG

Ehitusprojekti portfoolio

Portfoolio EST