Eesti maalikunstnike ühenduse aastanäitus GLOBAALNE/LOKAALNE.

GLOBAALNE/LOKAALNE

EESTI MAALIKUNSTNIKE LIIDU AASTANÄITUS 2020
14.02-31.05.2020
Uue Kunsti Muuseumis

Näitus ajutiselt suletud seoses eriolukorraga Eesti Vabariigis aga loodame,et saame oma uksed taas avada 1.mail ning siis on võimalik näitust vaadata kuni 31.maini.

Kliimamuutuste globaalne iseloom mõjutab kogu maailma. Häirivad märgid sellest, et midagi on juhtumas, on faktidena olemas ja prognoosid ei ole head. Lokaalne asetub globaalsesse konteksti ja tunnetame nagu ei kunagi varem, et elame planeedil Maa, kus riigipiirid ei hoia meid enam eemal äärmuslike ilmastikunähtuste mõjust.
Inimkonna jalajälg looduskeskkonnale on aastal 2020 kurjakuulutavalt ebasümmeetriline, ka suhtelist turvalisust pakkuvad territooriumid kaovad kiirelt nagu jääliustikud maakera lõuna- ja põhjapoolustel.
Buckminster Fulleri 1967 a Montreali maailmanäituseks loodud futuristlik kuppelehitus, võib juba lähimate aastakümnete jooksul saada üheks võimalikuks prototüübiks, kaitsmaks inimkonna tiheasustust raamidest väljunud arengute kontekstis. Meie käes on kosmoselaeva nimega Maa tulevik, saatuse ja kõigevägevama tahtel oleme siin ei rohkem ega vähem kui meeskonnaliikmed. Avatud üleskutse /open call ja läbirääkimiste meetodil koostatud aastanäitusel interpreteerivad kunstnikud teemat maalikunstile omaselt paljukihiliselt – vanameistrite nagu Jüri Arrak, Mari ja Uno Roosvalt, Kristiina Kaasik, Tiiu Pallo-Vaik jt. filosoofiliselt positsioonilt loodud üldistusvõimeline maalilooming moodustab selle näituse selgroo.
Abstraktne kui meetod on sel korral varasemate aastanäitustega võrreldes jõulisemalt esiplaanil, kunstnikele nagu Vano Allsalu, Jaan Elken, Andrus Rõuk, Mirjam Hinn, Ove Büttner, Valeri Vinogradov, Anne Parmasto, Andro Kööp, Andres Koort, Priit Vaher, Eha Luik jmt. võimaldab meetod
luua võimsaid metafoorseid struktuure, mis kõlavad kokku meie teadmistega universumi ülesehitusest ja loodusvormide transformatsioonidest planeedil Maa.
Vana hea sümbolistlik lähenemine, kus konkreetne, äratuntav kujund on maalitud üldistusvõmeliseks allegooriaks, toob kokku kirju perekonna loojaid –alates isa-poega Vilen ja August Künnapu värvirõõmsatest loodus- ja tehiskeskkonna kujutistest, Tiiu Rebase ja Karl-Kristjan Nageli altari-
maali intensiivsusega maalitud palangulistest figuratsioonidest, Maarja Nõmmiku hävinud mere-eluka kolbast kuni Kalli Kalde hukkuva morsa martüüriumini merekaldal. Mall Nukke S/M võtestikus maalitud lateksroos annab plastmassiuputusele paheliselt elegantse aktsendi – tarbijatena oleme planeedi Maa reostuses kõik süüdlased. Näituse üks noorimaid esinejaid, Saskia Järve ja vanameister
Jüri Arrak tuletavad oma maalidega meelde inimese surelikkust – „None of us will remain“ ja „Eluringi vari“ võiksid sellistena olla näituse signatuurtööd.
Maalikunst on olnud looduse peegel sajandeid, alates antiigist kuni tänase päevani.
Globaalne/Lokaalne uurib maastikumaaliga seostatavate esteetiliste koodide kehtimise universaalsust, eeldades et nö kunstiline põhitekst jääb kehtima ka kõverpeeglis, nagu on juhtunud Mati Küti apokalüptilises maalis „Must lumi“.
Näitus esitab kunstnike visioone inimese, kunsti, ja looduse vahekorrast tänases päevas, langemata prohvetmaltsvetlikku letargiasse ega Noa laeva järele igatsevasse eskapismi. Näitusel esitatud maalikunstil on selgroogu olla vaatajale eetiliseks partneriks, nii heas kui halvas.
Näitus esitab üle 60 maalikunstniku loomingut.

Kontseptsioon/saatetekst ja kujundus: Jaan Elken

Toetavad : Eesti Kultuurkapital, Pärnu Linnavalitsus

Näitusest Eesti Maalikunstnike Liidu kodulehel:

https://www.maal.ee/2020-globaalne

NÄITUSEST MEEDIAS:

-ERR, AK (15.02.2020)

Maalikunstnike liidu aastanäitusel on paljud tööd kliimamuutuste mõjudega

-SIRP  (14.02.2020)

Eesti Maalikunstnike Liidu aastanäitus

-PÄRNU POSTIMEES (15.02.2020)

Galerii: maalikunstnike liidu aastanäitus pakub rohkemat kui silmailu

-SIRP (27.03.2020)

Kunstipeituse hooaeg

Uue Kunsti Muuseumi uksed on suletud vastavalt Eestis kehtestatud eriolukorrale kuid kättesaadavad oleme emaililt muuseum@chaplin.ee.
Hoiame teid vajalike muutustega kursis.

Our doors will be closed until the current situation with the COVID-19 virus is under control. We are hoping for the best and keep you posted.
Our contact: muuseum@chaplin.ee

Tags: No tags

Comments are closed.