ANU RAUD – KOGUJA
Kuningas Taaveti poeg Saalomon Koguja mõtles:
Aeg koguda ja aeg kaotada, aeg hoida ja aeg ära visata.
Anu Raud kogus pisikese lapsena linnupesi.
Ei, ta ei tassinud neid koju, vaid käis Heimtali metsades ringi ning valvas, et tema linnupesade kollektsioonist keegi ei korjaks mune ega häiriks linnuriiki.
Suure kunstnikuna on ta kogunud kirjatud kindaid. Et nende sõnumeid hoida järeltulevatele põlvedele.
Anu elutööd – kauneid vaipu aga koguvad muuseumid, raekojad, kirikud, koolimajad, paljud kodud. Mitte üksnes silmarõõmuks. Ikka selleks, et piltsõnumid meie ajast elaksid meist kauem.
Anu Raua kunstikogust suure osa moodustavad temale endale, isale Mart Rauale ja emale Valda Rauale kingitud maalid ning graafika. Selles haruldases kunstikogus on esindatud pea kõik tähtsamad eelmisel sajandil elanud eesti kunstnikud.
Kui näitusele ilmuks Kuningas Saalomon Koguja ise, siis ta sõnaks:
Aeg armastada ja aeg vihata, aeg sõjal ja aeg rahul!
Mark Soosaar
Näitus sündis koostöös Eesti Rahva Muuseumiga, Eesti Tarbekunsti-ja Disainimuuseumiga, Heimtali Muuseumiga, Kihnu Muuseumiga ja erakogudega. Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Pärnu Linn ja Kultuuriministeerium.
Pere pildid. Perekond Raua kunstikogu.
Kunstikogu, mille alusel on koostatud käesolev näitus, on tore näide mitme põlvkonna vältel kultuuriinimeste perre kogunenud kunstist. Mart, Valda ja Anu Rauale on oma teoseid kinkinud Eduard Wiiralt, Adamson-Eric, Mari Adamson, Paul Liivak, Natalie Mei, Aino Bach, Viive Tolli, Peeter Mudist, Tiit Pääsuke.
Kogu pere on alati olnud väga seltskondlik ning kunstiinimesed moodustavad nende tutvusringist suure osa nii enne kui ka pärast sõda. Mart ja Valda olid varmad ka pilte oma koju ostma – nii on kogusse saadud Karl Pärsimäe, Paul Burmani, Endel Kõksi, Erich Pehapi aga ka Edgar Valteri ja Elmar Kitse teoseid.
Mitmed kunstnikud on soovinud pereliikmeid portreteerida. Eriti Mart Rauda, kellest ka telliti ametlikke portreid. Anu palusid endale koos poosima Aino Bach, Olga Terri, Viive Tolli ja Leili Muuga. Temast on teinud portree Aapo Pukk. Kahjuks on Valda Rauast ainult üks Leili Muuga tehtud portree. Tundmatu kunstnik on sajandialguse Peterburis maalinud Anu vanaema Eliisabeti.
Palju töid on Anule kinkinud õpingukaaslased kunstiinstituudist ja lapsepõlvesõbrad. Ilmselt ei ole kuskil muuseumis noore Jaan Klõšeiko maali või Jüri Arraku 1964. aastast pärit soosterlikku õnnitluskaarti. Väga võluvad on verinoorte Aet Maasiku ja Aarne Mesikäpa akvarellid. Anule on väga kallid õpetaja Leila Pärtelpoja Kääriku talu sisevaated.
Kogu tõeliseks ja ainsaks skulpturaalseks pärliks on pronksist Ferdi Sannamehe Pallase lõputöö (1924), mis kujutab noort Mart Rauda.
Nagu ikka teevad erakogude teosed huvitavamaks nende saamislood. Peaaegu igal teosel ja neid on peaaegu 200, on oma lugu ning vähemal või rohkemal määral on need seotud pere liikmetega. Mõne loo jutustame siin näitusel, suurem osa on aga kirjapandud peagi ilmuvasse kataloogi.
Kahjuks saame ruumipuudusel rikkalikust kogust näidata vaid kolmandikku.
Olen Anule väga tänulik, et ta oma lugusid minuga jagas.
Reet Mark
Näitusest meedias:
AK, ERR uudised, 13.12.2023
https://kultuur.err.ee/1609193686/naitusel-koguja-on-anu-raua-looming-ja-tema-kunstikogu
ERR kultuuriportaal, 14.12.2023
https://kultuur.err.ee/1609194088/galerii-anu-raud-avas-parnu-uue-kunsti-muuseumis-naituse-koguja
Eesti Päevaleht, 13.12.2023