Martin-Urb_oie

Eesti kaasaegne maalikunst: realiteet ja ideaal

Eesti Maalikunstnike Liidu aastanäitus

3. märts – 21. aprill 2019
Avamine 2. märtsil kell 15.00

Kuidas jätkata loometegevust olukorras, kus ideaalid ja tegelikkus näivad justkui ristmikul olevat? Ons too näiline kaotajapositsioon tõepoolest reaalsus või tulebki aeg-ajalt õhulossidest nö sooja õhku välja lasta ja leppida sellega, mis siia ja praegu antud? Reaalsus on meie tajude ja kujunenud arusaamade konstruktsioon, mis instinktiivselt pürgib ideaali suunas. Kuidas koordineerida oma mõtteid ja leida ideaali kaasaegses turbulentses maailmas, kus eksisteeriv reaalsus on kõik muud kui julgustav, kus moraali ja eetika kriteeriumid teisenenud? Skulptor Louise Bourgeois on öelnud, et olla kunstnik, tuleb eksisteerida vaikuse maailmas. Kas maalikunstnikel on praegu luksust viibida oma sisemaailmas või on otsustav hetk kuuldavaks teha oma sõnum selle kohta, mis toimub?

Olukorras, kus suured päevalehed vaatavad maalinäitustest mööda, kus näitustele esitatavast massiivsest piltide lademest läbinärimiseks on vaja kannatust ja pühendumist, ehk ka kübeke empaatiat, oleme otsustanud korraldada nö ühe pildi näituse. Eriti on oodatud näitusele suureformaadilised tööd.

On ju iga maalikunstniku töö(teose) taga isiklikud ideaalid, ja/või nende purunemine, kompromissid või ka võidujoovastus uuele tasemele jõudmise pärast. Maalikunstnikud on nii ehk naa oma põhiolemuselt idealistid – jätkates suunal ja meediumiga, mis tundub arhailisemaist arhailiseim, mis on põhiolemuselt mittetiraþeeritav, polükroomne ja mis vaatamata sajanditevanusele taagale samastub nüüdis-kunstimaailmas juba igavese märtripositsiooniga – keeldudes ajaloo näitelavalt lahkumast.

Näitusel osalevad:
Marju Bormeister, Ashot Jegikjan, Enn Tegova, Kadri Bormeister, Mauri Gross, Mall Nukke, Piret Rohusaar, Kalli Kalde, Philiph Arvo Luik, Eero Ijavoinen, Lilian Mosolainen, Veiko Klemmer, Maria Sidljarevitð, Uno Roosvalt, Maret Suurmets Kuura, Martin Urb, Kuzja Zverev (Vladislav Kuznetsov), Olesja Katðanovskaja, Liisi Örd, Jane Tiidelepp, Ly Kaalma, Ove Büttner, Margus Tiitsmaa, Tiiu Pallo-Vaik, Ivika Luisk, Einar Vene, Kamille Saabre, Pille Ernesaks, Liis Koger, Anne Moggom, Andres Koort, Lev Vassiljev, Lola Tehver, Eve Kruuse, Kätlin Stahl, August Künnapu, Eha Luik , Alvar Reisner , Alina Orav, Silva Eher, Ivi Arrak, Priit Vaher, QBA (Martin Kaares) , Herlet Elvisto, Rait Rosin, Eva Jänes, Saskia Järve, Tiiu Rebane, Andro Kööp , Kristiina Jakimenko , Mari Roosvalt, Karl-Kristjan Nagel, Tiit Priidel, Jaan Elken, Vano Allsalu, Jana Kelus, Vilen Künnapu, Leho Rubis, Heli Tuksam, Andrus Joonas, Maire Koll, Mati Kütt, Kati Kirotar, Tiia Külv, Tiiu Lausmaa, Evi Gailit, Tiit Jaanson, Margus Meinart.

Teeme eesti maalikunsti jälle suureks!

Elagu realiteet!

Elagu ideaalid!

Näituse korraldustiim: Jaan Elken, Mari Roosvalt, Marie Virta

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital ja Pärnu Linnavalitsus

Meediakajastusi näitusest:
https://kultuur.err.ee/916553/parnu-kunstikooli-direktor-maalikunstnike-liidu-aastanaitusest-tase-on-vaga-korge

https://kultuur.err.ee/915555/galerii-maalikunstnikud-seisid-valimiste-eel-parnus-neljal-jalal-keset-elu

https://parnu.postimees.ee/6535754/galerii-tsunami-annelinna-vanaema-ja-tuumapilv-eesti-maalikunstnike-liit-avas-parnus-pidulikult-aastanaituse

https://parnu.postimees.ee/6531302/maalikunstnike-aastanaitus-argitab-valima-minema

Tags: No tags

Comments are closed.