WorkTime

JAN JA JEESUS KOLGATA TEEL

Märjamaal elab väljapaistev eesti kunstnik, kelle viimastel aastatel loodud pühapildid lubavad teda kutsuda Maarjamaa Janiks.

Ülestõusmispühadeks ilmuvad Uue Kunsti esimese korrusele akendele Jani siidimaalid. Neid on siiski kõige parem vaadata hoonest seestpoolt, vastu päevavalgust.

Uue Kunsti Muuseum ootab kunstisõpru nautima imelisi hetki Jani loominguga 14-20. aprillil 2022. Ülestõusmise esimesel pühal ehk 17. aprillil on muuseum suletud ning Jani siidist ikoone saab näha vaid väljast – Iseseisvusväljakult.

Mark Soosaar

UKMi kuraator

Eesti Rahva Muuseumi näituste kuraator Reet Mark:

Ärgu see Jaanus Ermanni väike välknäitus kedagi ehmatagu, olgugi et hetki Kristuse eluteelt kujutab kunstnik lapseliku aukartuseta. Jan sai 1990. aastate alguses tunda jumalikku puudutust, mis jättis ta raskes õnnetuses ellu ja andis edaspidiseks kaasa selle miski, mis laseb maailma näha teisiti, kui me ehk harjunud oleme.

lmselt pole maailmas teist maalimisviisi, mis nõuaks sellist pühendumist ja süvenemist, kui on ikoonimaal. Kuskil mujal pole ka nii täpselt paigas reeglid, keda, kuidas ja millises tegevuses kujutada, rääkimata sinna juurde kuuluvatest värvidest. Ikoon on ajatu, puhas autori emotsioonist ja tõlgendusest. Õigeusu ikoon kirjutatakse enamasti puu- või metallplaadile.

Jaanus Ermanni (1961) maalid on valminud kiiresti, kannavad endas päevakajalisi teemasid, krutskeid ja kommentaare ning on kantud peaaegu patusele siidriidele. Kunsti pole Jan kunagi õppinud. Arvatavasti pole ta ka teadlikult Jumalasse uskunud. Ehk on selline puhtus isegi hea – see laseb tal luua täiesti teistmoodi vaate mitmetuhande-aastasele dogmale, solvamata samas kedagi tahtlikult. Kani maalingute siirus ja lapsemeelsus peaks puudutama nii uskmatute kui sügavalt usklike inimeste südant. Lisaks siidimalidele on Jan välja andnud ka mitu luulekogu.

Reet Mark,

kunstiteadlane, ERM

http://www.thegalerii.com/JaanusErmann/Jaanus.htm

Tags: No tags

Comments are closed.