Uno Roosvalt

Uno Roosvalt SIIN PÕHJANAELA ALL…

Uno Roosvalt
“SIIN PÕHJANAELA ALL”
Uue Kunsti Muuseumis
02.09-16.10.2022

Igaüks meist teab vahvat ütlemist „nagu naelapea pihta“. Sellise täpsusklassiga on nii soome kirjanik Väino Linna kui meie Anton Hansen Tammsaare kirjeldanud oma rahvast.

Meie kunstnikest on jõudnud samasse meistriklassi kaasteeliste kujutamisel Eduard Wiiralt, Evald Okas, Uno Roosvalt. Kõik kolm eristuvad harukordse joonistamisoskuse poolest. See ei piirdu üksnes väheste joontega fotogeenilise sarnasuse tabamisega, vaid vaatab ka sügavale portreteeritavate hinge.

Uno Roosvalti juhatas kunstnikuteele Pärnu Koidula kooli kunstiõpetaja, pallaslane Meeta Viks. Pärast Eesti kunstiinstituudi (EKA) lõpetamist astus Roosvalt oma äiapapa Evald Okase jälgedes. Okast kui meisterjoonistajat võime julgelt pidada Eesti Picassoks.

Käesoleva näitusega tunnistab Uno Roosvalt, et tema suurimaks õpetajaks on siiski olnud Eduard Wiiralt. Kuigi meeste eluteed ei ristunud, on Wiiralti looming juhatanud Uno Roosvaldi samale filosoofilisele tasemele, kus ajalooline tõde ja õigus muutuvad üldistuseks inimkonna hetkeseisust täna…

Ja kuidas ka teisiti, sest nii Roosvalt, Okas kui Wiiralt on ju meie mehed Põhjanaela alt!

Mark Soosaar

näituse kuraator

P.S. Loodan, et väljapanekule lisatud filmid “Nael“ (Heino Pars, 1972), “Põrgu” (Rein Raamat,1983) ja minu „Maised ihad“ (1977) aitavad noortel kunstisõpradel paremini mõista, millisel ajaloolistel muldadel on Uno Roosvalti looming kasvanud ja mida temal on inimkonnale ütelda.

Uno Roosvalt “EESKUJUD X”
Uno Roosvalt “MINU ATELJEE III”

Näitusest meedias:

ERR Kultuur

https://kultuur.err.ee/1608704413/galerii-parnus-avati-uno-roosvaldi-naitus-siin-pohjanaela-all

Pärnu Postimees, 03.09.2022

https://parnu.postimees.ee/7597834/ukmis-naeb-wiiraltilt-mojutusi-saanud-uno-roosvalti-toid

Comments are closed.