martin-1jpg_v

KONDORI LEND

Pool sajandit tagasi astus mu jalg esimest korda Ladina-Ameerika punasele mullale. Taevas rippusid raisakullid. Sümbol sobis Castro Puna-Kuubale, kus Suur Vanker on kummuli musta silmapiiri kohal. Hiljem teistes Lõuna-Ameerika riikides filmides sain teada, et need kaunilt taevas liuglejad on hoopis kondorid. Brasiilias, Peruus, Argentiinas pole enam öötaevas ei Suurt Karu ega Põhjanaela. Allpool ekvaatorit keerleb must tähistekk ümber Lõunaristi ning Päike tõuseb õhtukaarest, et loojuda idataevas. Inimesed on Lõuna-Ameerikas päikselisemad kui meie siin Euroopas, mida on räsinud maailmasõjad…

Kondoreid nägin nii Guatemaala iidset pealinna Antiguat valvavate vulkaanide kohal kui ka Riot õnnistava Kristuse kuju kohal Brasiilias. Ladina-Ameerika rahvaid ühendavad kaks meloodiat. Need on „Glory-Glory Hallelujah“ ning „Kondori lend“. Viimast mängib iga pillipuhuja, esimest laulavad nii mudilased kui vanurid meie Kalle-Kusta viisi peal.

Kõigil käesoleva näituse kunstiteostel on oma lugu. Vaibad olen toonud oma reisidelt Lõuna-Ameerikasse, maalid on aktinäitusel MEES JA NAINE osalenud kunstnikelt, kes ise Pärnus kohal käinud. Puertoriikolase Martin Garcia Rivera puulõiked on kunstniku kingitus Uue Kunsti Muuseumile pärast teoste esitamist 1996. aastal toimunud aktinäitusel. Saime Martiniga tuttavaks Sao Paolo biennaalil 1994. aastal ning meie sõprus üle Atlandi on kestnud pea 30 aastat. Loodame, et kunstnik saabub Pärnusse oma uute teostega eeloleval suvel. Keda siis veel kui mitte meie kunstikogule nurgakivi panijat kutsuda XXX aktinäitusele MEES JA NAINE!

Mark Soosaar

Martin Garcia-Rivera “PEADPÖÖRITAV TANTSU SEERIA”

Comments are closed.