Triinu Pungits MARILYN

Näitus TÄHENDUSED

TÄHENDUSED. Piltvaibad Pallase tekstiiliosakonna metoodilisest fondist Uue Kunsti Muuseumis.

26.05-29.06.2021

Näitus TÄHENDUSED avab ukse Pallase tekstiiliosakonna metoodilise fondi kõige kaugematesse soppidesse ja tutvustab valikut kahekümne viie aasta vältel valminud gobeläänidest. Näitust eksponeeriti esmakordselt aprillis 2021 galeriis Pallas piirangute tõttu suletud uste taga, nüüd avaneb vaatajal võimalus näha valikut väljapanekust Uue Kunsti Muuseumis.

Piltvaiba kursus on Pallase tekstiili õppekavas kolmandal õppeaastal ja igal kord alustavad uued tudengid erineva teemaga. Selleks hetkeks on üle poole õpingutest läbi ning kogemusi töötamiseks kompositsiooni, värvi ja materjaliga on kogunenud omajagu. Nii saab gobelääntehnika tundmaõppimise kõrval keskenduda tähendusele, teose sõnumile ja leida selle avamiseks just autorile sobiv väljendusviis. Kõrvuti kursusetöödega on näitusel eksponeeritud ka mitmed lõputööd. Gobeläänidele on jõudnud autoritele olulised inimesed ja sündmused, kohtumised ja dialoogid, kodukoha või kodulinna kogemus. Peategelane töödes on enamasti aga autor ise, olles kord nähtaval ja kord nähtamatul moel pildil osaline.

Uue Kunsti Muuseumis avaneb vaatajatel võimalus valikut töödest ka lähemalt uurida, avastada materjali peidetud tähendusi ja saada tuttavaks autorite käekirjadega ning hoomata teemade ja kavandamise võimaluste muutumist läbi kahekümne viie aasta. Mitmed autoritest on tänaseks tuntud tegijad, Andero Kalju videotuuri Tartus galeriis Pallas eksponeeritud ulatuslikust väljapanekust saab näha siit: http://bit.ly/tähendused

Tudengite piltvaibasemestrit on läbi aastate juhendanud professor Aet Ollisaar, tööde valmimisele on kaasa aidanud osakonna meistrid Kaire Saan (Kukk), Veinika Västrik, Liina Kool ja Marju Roos.

Näituse kujundaja on Madis Liplap.

Näituse kuraatorid on Aet Ollisaar ja Madis Liplap.

Lisainformatsioon:

Professor Aet Ollisaar

Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna juhataja

aet.ollisaar@pallasart.ee

+372 506 7281

@tekstiilpallas

 

Maarja Leola VÄHEM LOBA, ROHKEM TEGUSID

Näitusest meedias:

ERR

https://kultuur.err.ee/1608225385/galerii-parnu-uue-kunsti-muuseumisse-joudsid-pallase-piltvaibad

Eesti Päevaleht, 25.05.2021

https://epl.delfi.ee/artikkel/93543285/uue-kunsti-muuseumis-avati-pallase-tekstiiliosakonna-naitus?fbclid=IwAR1ZCK__4c7YNPxOcwZ52QuCgvcC2fHzzE38cVkcMGY7-f-wmMiE5xxLwpQ

SIRP, 24.05.2021

Comments are closed.