Ühepuulootsik. foto Sandra Urvak

ÜHEPUUPAADIGA UNESCOSSE

ÜHEPUUPAADIGA UNESCOSSE

27.jaanuar-6.märts 2022

Ennäe imet, ka haavapuu tüvest künakirvega õõnestatud alusega võib UNESCO uksest sisse sõita! Ja seda ilma Seine’ suurveeta, mis maailmaorganisatsiooni Pariisi peakorterit uputaks.

Suures maailmas on veel palju rahvaid, kelle ainukeseks sõidukiks on siiani omatehtud ühepuukanuu. Euroopa aga oleks sellest hinnalisest oskusest hoopis ilma jäänud, kui mitte Aivar Ruukel poleks Soomaa viimaselt lootsikumeistrilt Päästala Jaanilt, ristinimega Jaan Rahumaalt, pärimuse üle võtnud, ise künakirvega hakanud paati õõnestama ning selle iidse oskuse inimkonna vaimse pärandi nimekirja raiunud. Seal ta nüüd seisab, UNESCO kaitsva tiiva all. Kõrvuti Kihnu kultuuriruumi, Seto leelo, Võro suitsusauna ning kolme Balti rahva laulupidudega.

Uue Kunsti Muuseumi I korruse saalis saab näha Eestis ja Lääne-Siberis õõnestatud lootsikuid, vaadata ülesvõtteid Soomaal, Siberis, Ungaris, USA läänerannikul ja Amasoonase kallastel meisterdatud ühepuupaatidest.

Näitusele tulija peab varuma aega, sest Maido Selgmäe dokumentaal “Ühepuulootsiku ehitamine ja kasutamine Soomaal“, Mark Soosaare filmid Jaan Rahumaast „Ühepuulootsik“ ning „Emavene“ hantide ja indiaanlaste kätega tehtud kanuudest kestavad ühtekokku ligi poolteist tundi.

Peatse kohtumiseni Pärnu Iseseisvusväljakul, Uue Kunsti Muuseumis!

12.veebruaril ja 23.veebruaril kell 13.00 ringkäik Aivar Ruukeliga näitusel “ÜHEPUUPAADIGA UNESCOSSE”

Uue Kunsti Muuseum

Rüütli 40a, Pärnu

www.mona.ee

tel:4430772

Näitusest meedias:

ERR kultuuriportaal

28.01.2022

https://kultuur.err.ee/1608481961/galerii-parnus-uue-kunsti-muuseumis-avati-naitus-uhepuulootsikutest

The Baltic Guide

02.02.2022

https://balticguide.ee/parnussa-avattiin-nayttely-yhdesta-puusta-veistetyista-kanooteista/?fbclid=IwAR05OKIn3L7tEpO2qNtQfp3_J-71RQtV-8v86wqY8_UmSaktaEhj1JQSrYw

Pärnu Postimees

07.02.2022

https://parnu.postimees.ee/7447960/kultuuriministrilt-unesco-sertifikaadi-vastu-votnud-soomaalased-unistavad-juba-matsalu-uhepuupaadistki?fbclid=IwAR3cFYaWnsD6Wx_AS2orXil_V2GGcH0K62ALSz3ujLaNBJUnOuXrw9QnpF0

__________________________________________________

Mark Soosaar “ÜHEPUULOOTSIK”

Comments are closed.