Mark Soosaar

UKM 30 finaal : MARK SOOSAARE ringkäik näitusel UKM 30 ja ukraina ning eesti noorte muusikute kontsert SÜDAMEGA UKRAINAS 16.oktoobril 2022

Hea kunstisõber!
Uue Kunsti Muuseumi 30. sünnipäeva näitust ELAMISE KUNST ehk KUNST ELLU JÄÄDA saab nautida kuni saabuva pühapäeva õhtuni. Oleme oma kunstikogust toonud väljapanekule eredamaid teoseid, mis meile kolme aastakümne jooksul annetatud või deponeeritud.
 
Kutsume näitusetuurile Mark Soosaarega koos lugudega teoste saamisest laupäeval, 15.oktoobril, kell 12.00
 
Kell 14.00 kutsume kontserdile SÜDAMEGA UKRAINAS.
Ukraina ja Eesti noored muusikud panevad kõlama dialoogi kahe rahva laulude ning pillipalade vahel.
Ukraina rahvamuusikat esitavad Inna, Nastja, Sergei, eesti pillipalu mängivad Ruuben, Elsa, Elias, Annagret ja Leonora.
 
Peatse kohtumiseni Uue Kunsti Muuseumis juba sel nädalavahetusel!
 
P.S. Muuseumi esimesel korrusel saab samuti kuni pühapäeva õhtuni vaadata Uno Roosvaldi näitust
SIIN PÕHJANAELA ALL koos filmidega “Nael”, “Põrgu” ja “Maised ihad”.
 
 
UKM 30 ELAMISE KUNST ehk KUNST ELLU JÄÄDA
1.oktoobril 1992 andis Pärnu linnavalitsus endise parteimaja meile tasuta kasutusse. Lubasime seal avada kauneid kunste ühendava keskuse. Võtsime nime Chaplin, sest ka Charlie oli mees nagu orkester – oma filmide lavastaja, helilooja, peategelane, produtsent – kõigi kurbade inimeste lohutaja-lõbustaja.
Meie alustasime rahvusvaheliste kunstinäitustega ja pakkusime katust meist viis aastat vanemale Pärnu filmifestivalile. Tänaseks on multikultuursest Chaplinist kasvanud välja Uue Kunsti Muuseum, mille kollektsioonis on üle kolme tuhande museaali, neist üle kahe tuhande on filmifestivalil esitatud dokumentaalid kaduvatest rahvastest, portreefilmid suurtest loojatest jne.
Uue Kunsti Muuseumi 30. sünnipäeva puhul oleme uues kodus, endises Pangamajas Iseseisvusväljakul, üles seadnud näituse meie kunstikogu pärlitest. Väljapaneku avavad kõige esimesed laekumised Jüri Arrakult, Peeter Mudistilt, Leonhard Lapinilt, Raul Meelilt, Cesar Izqureidolt (Guatemala), Martin Garcia Riveralt (Puertoriiko), Kerstin Abram-Nilsson (Rootsi). Ekspositsiooni finaalis jõuab vaataja sellesuvisel aktinäitusel esinenud autoriteni – Rafal Olbinskini (Poola/USA), Odd Nerdrumini (Norra), Marina Škarupani (Ukraina), Christoffer Relanderini (Ahvenamaa), Johanna Mudistini (Eesti).
Enamik teoseid on Uue Kunsti Muuseumile annetatud taieste autorite poolt. Kes ei tahaks, et üks osa tema loomingust asuks kõrvuti Pablo Picasso ja Evald Okase teostega? Uue Kunsti Muuseumi kollektsiooni loomist aitas esimesel kümnendil tublisti Eesti Kultuurkapital, uuel sajandil on appi tulnud Pärnu Sadam maalide ostmisel. Meie ellujäämine on osutunud võimalikuks tänu Kultuuriministeeriumi, Kultuurkapitali ja Pärnu Linna tegevustoetustele.
Kõige suurem abi aga on olnud kunstisõpradest ja -õpetajatest, kes oma pereliikmeid ning õpilasi toovad käekõrval meie muuseumisse.
Kaunid kunstid avardavad ju meie kõigi silmapiiri.
Sinu
Uue Kunsti Muuseum
Rüütli 40a, Pärnu
www.mona.ee

Comments are closed.