UKM 30

UKM 30 näitus ELAMISE KUNST EHK KUNST ELLU JÄÄDA

09.09.-16.10.2022

Hea kunstisõber!

Oleme jõudnud üsna lähedale Uue Kunsti Muuseumi 30. sünnipäevale.

Oled Sinagi väga oodatud selle teetähise juures hetkeks peatuma…

1.oktoobril 1992 andis Pärnu linnavalitsus endise parteimaja meile tasuta kasutusse. Lubasime seal avada kauneid kunste ühendava keskuse. Võtsime nime Chaplin, sest ka Charlie oli mees nagu orkester – oma filmide lavastaja, helilooja, peategelane, produtsent – kõigi kurbade inimeste lohutaja-lõbustaja.

Meie alustasime rahvusvaheliste kunstinäitustega ja pakkusime katust meist viis aastat vanemale Pärnu filmifestivalile. Tänaseks on multikultuursest Chaplinist kasvanud välja Uue Kunsti Muuseum, mille kollektsioonis on üle kolme tuhande museaali, neist üle kahe tuhande on filmifestivalil esitatud dokumentaalid kaduvatest rahvastest, portreefilmid suurtest loojatest jne.

Uue Kunsti Muuseumi 30. sünnipäeva puhul oleme uues kodus, endises Pangamajas Iseseisvusväljakul, üles seadnud näituse meie kunstikogu pärlitest. Väljapaneku avavad kõige esimesed laekumised Jüri Arrakult, Peeter Mudistilt, Leonhard Lapinilt, Raul Meelilt, Cesar Izqureidolt (Guatemala), Martin Garcia Riveralt (Puertoriiko), Kerstin Abram-Nilsson (Rootsi). Ekspositsiooni finaalis jõuab vaataja sellesuvisel aktinäitusel esinenud autoriteni – Rafal Olbinskini (Poola/USA), Odd Nerdrumini (Norra), Marina Škarupani (Ukraina), Christoffer Relanderini (Ahvenamaa), Johanna Mudistini (Eesti).

Enamik teoseid on Uue Kunsti Muuseumile annetatud taieste autorite poolt. Kes ei tahaks, et üks osa tema loomingust asuks kõrvuti Pablo Picasso ja Evald Okase teostega? Uue Kunsti Muuseumi kollektsiooni loomist aitas esimesel kümnendil tublisti Eesti Kultuurkapital, uuel sajandil on appi tulnud Pärnu Sadam maalide ostmisel. Meie ellujäämine on osutunud võimalikuks tänu Kultuuriministeeriumi, Kultuurkapitali ja Pärnu Linna tegevustoetustele.

Kõige suurem abi aga on olnud kunstisõpradest ja -õpetajatest, kes oma pereliikmeid ning õpilasi toovad käekõrval meie muuseumisse.

Kaunid kunstid avardavad ju meie kõigi silmapiiri.

Sinu

Uue Kunsti Muuseum

 

Martin Garcia-Rivera (Puertoriiko) “LATI-DOS I”,puulõige, 1994
Kaupo Kikkas “KÄSKE OOTAMAS”, foto
Johanna Mudist “JUURED, õli, lõuend, 2020

Comments are closed.