EAL100_Tänav_fb_event-B_v

Eesti Arhitektide Liidu aastanäitus TÄNAV I

Eesti Arhitektide Liidu aastanäitus, mis toob fookusesse tänavaruumi, jõuab Pärnusse!

Alates 9. märtsist saab Uue Kunsti Muuseumis vaadata oktoobris sajandat sünnipäeva tähistanud Eesti Arhitektide Liidu kuraatorinäitust “TÄNAV I”. Näituse kuraatoriteks on arhitektid Raul Kalvo ja Tõnis Savi ehk 2/3 Liikuvusagentuurist. Näitus käsitleb näiliselt selget, ent tegelikkuses ütlemata keeruliseks osutuvat tänavaruumi mõistet. Peamiselt “rääkivate peadega” videomaterjalist koosnev näitus annab sõna üle 20 oma ala eksperdile. Näitus jääb avatuks 27. märtsini.


EALi president Andro Mänd on veendunud, et saja-aastase EALi aastanäitusel tänavaruumist rääkimine on oluline aja märk. “Tänavaruum on hetkel nii maailmas kui ka Eestis kuum teema. Usun, et arhitektidel on võimalus veelgi olulisemal määral linna- ja tänavaruumi loomes kaasa lüüa, kui arhitektuuri mõistet tõlgendataks senisest veelgi avaramana,” tõdeb Mänd.

Kuraator, arhitekt ja linnalise liikumisruumi ekspert Tõnis Savi on samuti veendunud, et arhitektid võiksid tänavaruumi loomes julgemalt sõna võtta. “Isegi kui jätaksime arhitektidele vaid tänavaruumi piiravate hoonete loomise rolli, on interaktsioon tänavaga oluline. Võtame kasvõi esimeste korruste äripindade näite – ideaalis näeksime nende puhul sümbioosi tänavaruumi ja hoone siseruumi vahel. Samuti on põnev jälgida, kuidas edumeelsemad arhitektid loovad juba praegu maastikke, mida tänavalt “välja” vaadates imetleda ja tarbida,” räägib Savi.

Kuraator, arhitekt ja linnaplaneerija Raul Kalvo selgitab, et me ei saa oletada, et sõna “tänav” tähendab ühte ja sedasama kõigile. “Tänav on koht, kus on pinget ja kus saavad kokku erinevad huvid – on läbisõidu huvi ja viibimise huvi. Tänavale annavad tema olemuse asukoht, kultuurilised, sotsiaalsed ja ärilised funktsioonid ning elanikkond. Teeme näitusel puust ette ja punaseks põhitõed. Uurime, millest tänav koosneb ja kes selle loomes kaasa räägivad; samuti, millised tegurid edukaid arenguid tagasi hoiavad ja millised neid toetavad. Siiski suudame vaid kraapida selle mitmetähendusliku ruumi olemuse pinda,” selgitab Kalvo.

Näitusel saavad sõna üle 20 oma ala vaieldamatu eksperdi. Juttu tuleb nähtamatust maa-alusest maailmast, piirdetorudest, muinasjuttudest, parkimispoliitikast ning kõigest, mis nende teemade vahele jääb. Lisaks videomaterjalile saab vaadata Eesti praeguse arhitektuurifoto tipptegija Tõnu Tunneli autorinäitust “Tunnel Vision [Liivalaia]”.

EALi aastanäitus on avatud Uue Kunsti Muuseumis 09.-27.03.2022 iga päev 11–18.


Lisainfo:
Andro Mänd, Eesti Arhitektide Liidu president
mand.andro@gmail.com
6117430

Tõnis Savi, näituse “Tänav I” kuraator
Tonis@tanav.eu
55594282

Uue Kunsti Muuseum

Rüütli 40a, Pärnu

www.mona.ee

tel: 4430772

Comments are closed.